Factsheet – Overzomerende Grauwe Gans

Grauwe gans – Anser anser

Als broedvogel (overzomerende gans) is de (toekomstige) staat van instandhouding van de grauwe gans in Nederland beoordeeld als gunstig (bron: https://www.sovon.nl/nl/soort/1610).

De (toekomstige) staat van instandhouding in Overijssel, voor de overzomerende grauwe gans als broedvogel is gunstig te noemen, omdat de aantallen overzomerende grauwe ganzen toenemen dan wel stabiliseren en de aantallen hoog zijn.

De soort is een aangewezen soort in Natura2000 gebieden, zie: https://www.natura2000.nl/profielen/a043-grauwe-gans

Aantallen en spreiding in Overijssel

In de eerste helft van de twintigste eeuw verdween de overzomerende grauwe gans nagenoeg door ontginning van moerassen en bejaging. Uitzetpogingen leidden rond 1970 tot broedpopulaties in Friesland en het Deltagebied, gevolgd door een spontane vestiging in Flevoland. Daarna begon een periode van stormachtige uitbreiding, waarbij alleen de droge en bosrijke streken van Nederland werden overgeslagen. De aantallen broedparen namen toe van hooguit 150 in 1977 naar bijna 9.000 in het jaar 2000 en een veelvoud nadien.

Aantallen totaal per jaar

Aantallen en spreiding per WBE

Aantallen en spreiding per WBE per jaar

Standaard worden 10 items getoond. Dit kan uitgebreid worden door meer items te kiezen. Er kan gesorteerd worden op alle kolommen.

WBE nr.WBE naam20212022202320242025
15Heeten5861.2269831.4921.009
43Lonneker Losser5485388785761.210
46Holten711608579203
57IJssellanden5.7756.1687.4099.4385.792
66Hof van Twente1.0261.1651.2360987
108N-O Twente5746908701.3591.055
125Jachtvereniging Kampen1.5822.3283.1012.6372.388
128Twickel155323264310193
151IJsselstreek-Salland6.1076.2163.7503.7864.186
152ZO Twente1.516391716879753
157Lemelerberg3450187450367
162West Twente1.6182.3662.7152.8652.285
186Hugale1409111826297
229Noorder Vechtlanden5428779994711.062
232Salland-Midden5153350255134
240Dinkelstreek235152179205218
254Reestgebied133847919749
268Zenderen727458625607670
282D Oldematen5.0991.2962.7003.4703.108
289Koerkamp6968145851.273598
290Tubbergen929912392134
304Vechtstroom1.0551.1421.2681.546958
307Sallandse Heuvelrug09609350
317Ommen Den Ham3021811580459
321Steenwijkerwold02.061571722646
330Vriezenveen5223513349041.049
352Tussen Grens & Vecht Akkerlanden42615440901.396
363Noord Westhoek7.5216.3525.7338.4966.751
375t Achterveld00000
388Weerribben3.9493.3903.6152.4072.106
396Tussen Vecht en Dedemsvaart135134153460244
402Zuider Vechtlanden344206337366612
TOTAAL42.33639.84440.10346.19740.769

Belang in overijssel

Schade overzomerende grauwe gans

De getaxeerde schade van de overzomerende grauwe gans is per jaar in de periode 1 april t/m 1 oktober (bron: BIJ12, unit Faunazaken).

Schade totaal per jaar

De schade is in euro (€)

Schade per WBE

Schade per WBE per jaar

Standaard worden 10 items getoond. Dit kan uitgebreid worden door meer items te kiezen. Er kan gesorteerd worden op alle kolommen.

WBE nr.WBE naam20212022202320242025
15Heeten
43Lonneker Losser
46Holten
57IJssellanden50.37973.85766.44764.780107.129
66Hof van Twente70923.875
108N-O Twente
125Jachtvereniging Kampen21.88338.42673.28134.66165.733
128Twickel
151IJsselstreek-Salland22.66526.56233.50035.120
152ZO Twente
157Lemelerberg
162West Twente65924.190992
186Hugale
229Noorder Vechtlanden
232Salland-Midden5.9735.9701.5333.279
240Dinkelstreek1.339
254Reestgebied
268Zenderen3.1182.766391
282D Oldematen27.67936.80940.10230.78420.481
289Koerkamp7.9301.813882.945
290Tubbergen243
304Vechtstroom
307Sallandse Heuvelrug
317Ommen Den Ham
321Steenwijkerwold32.61414.15034.59024.19020.696
330Vriezenveen
352Tussen Grens & Vecht Akkerlanden
363Noord Westhoek237.243110.393249.577313.734370.986
375t Achterveld
388Weerribben228.48279.65168.390102.202147.560
396Tussen Vecht en Dedemsvaart
402Zuider Vechtlanden
Totaal639.334413.798583.166630.054775.164

Beheer in overijssel

Beheermaatregelen overzomerende grauwe gans

Ter beperking van landbouwschade en de omvang van de populatie overzomerende grauwe ganzen wordt in Overijssel een samenhangend pakket aan beheermaatregelen toegepast. Deze maatregelen zijn vastgelegd in het faunabeheerplan en worden uitgevoerd op basis van de geldende vergunningen. Naast verjaging met ondersteunend afschot op agrarische gronden wordt in zes Natura2000-gebieden en in de omliggende zone van 500 meter koppelreductie grauwe gans uitgevoerd. Tevens vinden in zeven WBE’s ruivangsten grauwe gans plaats. De toepassing van nestbehandeling in heel Overijssel draagt bij aan het beperken van de populatiegroei.

Afschot totaal per jaar

Afschot per WBE

Afschot per WBE per jaar

Standaard worden 10 items getoond. Dit kan uitgebreid worden door meer items te kiezen. Er kan gesorteerd worden op alle kolommen.

WBE nr.WBE naam20212022202320242025
15Heeten2844331784
43Lonneker Losser54132410366
46Holten21725974
57IJssellanden888725525623911
66Hof van Twente15516411279128
108N-O Twente239682023
125Jachtvereniging Kampen221384166281392
128Twickel1215218
151IJsselstreek-Salland612649272190133
152ZO Twente491865158
157Lemelerberg6520
162West Twente789688130129
186Hugale152113513
229Noorder Vechtlanden55276667
232Salland-Midden16613587134133
240Dinkelstreek6156763263
254Reestgebied49693
268Zenderen5429571557
282D Oldematen471227315227222
289Koerkamp55557298165
290Tubbergen5
304Vechtstroom4924317744
307Sallandse Heuvelrug51
317Ommen Den Ham1423615624
321Steenwijkerwold180152769377
330Vriezenveen62325464108
352Tussen Grens & Vecht Akkerlanden2299015440135
363Noord Westhoek1.414992544388508
375t Achterveld
388Weerribben709596100110
396Tussen Vecht en Dedemsvaart7613
402Zuider Vechtlanden27227138
TOTAAL5.0614.1203.1352.8883.651

Nestbehandeling totaal per jaar

Vanaf 2019 zijn nestbehandelingen uitgevoerd.
De getallen zijn met maïsolie behandelde eieren.

Nestbehandeling per WBE

Nestbehandeling per WBE per jaar

Standaard worden 10 items getoond. Dit kan uitgebreid worden door meer items te kiezen. Er kan gesorteerd worden op alle kolommen. Er zijn vanaf 2019 nestbehandelingen uitgevoerd.

WBE nr.WBE naam20212022202320242025
15Heeten68
43Lonneker Losser790
46Holten93196
57IJssellanden2.2123.1205.0566.8423.404
66Hof van Twente254337295282281
108N-O Twente40141555078
125Jachtvereniging Kampen4639641.6331.2921.030
128Twickel1067
151IJsselstreek-Salland8116749701.2101.798
152ZO Twente9163
157Lemelerberg11
162West Twente311912.238
186Hugale1116284681
229Noorder Vechtlanden4720749
232Salland-Midden9362110
240Dinkelstreek
254Reestgebied
268Zenderen181364373185
282D Oldematen267305251.9341.278
289Koerkamp3924
290Tubbergen278
304Vechtstroom4117353
307Sallandse Heuvelrug
317Ommen Den Ham20291362
321Steenwijkerwold121940
330Vriezenveen3426
352Tussen Grens & Vecht Akkerlanden5
363Noord Westhoek11.22516.87510.78910.7978.343
375t Achterveld
388Weerribben1.2221.8473.0872.582
396Tussen Vecht en Dedemsvaart
402Zuider Vechtlanden
TOTAAL16.45324.81722.99422.87320.086

Ruivangsten totaal per jaar

Ruivangsten per WBE

Ruivangsten per WBE per jaar

Standaard worden 10 items getoond. Dit kan uitgebreid worden door meer items te kiezen. Er kan gesorteerd worden op alle kolommen. 

WBE nr.WBE naam2025
15Heeten
43Lonneker Losser
46Holten
57IJssellanden392
66Hof van Twente
108N-O Twente
125Jachtvereniging Kampen
128Twickel
151IJsselstreek-Salland570
152ZO Twente
157Lemelerberg
162West Twente
186Hugale
229Noorder Vechtlanden
232Salland-Midden
240Dinkelstreek
254Reestgebied
268Zenderen
282D Oldematen156
289Koerkamp
290Tubbergen
304Vechtstroom
307Sallandse Heuvelrug
317Ommen Den Ham
321Steenwijkerwold
330Vriezenveen
352Tussen Grens & Vecht Akkerlanden
363Noord Westhoek1.268
375t Achterveld
388Weerribben46
396Tussen Vecht en Dedemsvaart
402Zuider Vechtlanden
TOTAAL2.432

Koppelreductie totaal per jaar

Koppelreductie per WBE

Koppelreductie per WBE per jaar

Standaard worden 10 items getoond. Dit kan uitgebreid worden door meer items te kiezen. Er kan gesorteerd worden op alle kolommen.

WBE nr.WBE naam2025
15Heeten
43Lonneker Losser
46Holten
57IJssellanden265
66Hof van Twente
108N-O Twente
125Jachtvereniging Kampen214
128Twickel
151IJsselstreek-Salland118
152ZO Twente
157Lemelerberg
162West Twente
186Hugale
229Noorder Vechtlanden
232Salland-Midden
240Dinkelstreek
254Reestgebied
268Zenderen
282D Oldematen76
289Koerkamp
290Tubbergen
304Vechtstroom
307Sallandse Heuvelrug
317Ommen Den Ham
321Steenwijkerwold
330Vriezenveen
352Tussen Grens & Vecht Akkerlanden
363Noord Westhoek392
375t Achterveld
388Weerribben321
396Tussen Vecht en Dedemsvaart
402Zuider Vechtlanden
TOTAAL1.386

Overzicht

Totalen overzomerende grauwe gans

Totalen overzomerende grauwe gans